Szent János Kórház


Budai Meddőségi , In Vitro Fertilizációs Központ

A központ története 1991-ben dr. Sebestyén Győző magyar származású francia orvos biológus hazalátogatott és baráti társaságban mesélt a fejlett franciaországi in vitro fertilizációs program eredményeiről. Ezekben az években hazánkban az ún. lombikbébi program még gyermekcipőben járt. Sebestyén dr., a Le Havre-i IVF központ vezetőjeként meghívta kórházunkból dr. Konc János nőgyógyászt, hogy bemutassa saját sikeres IVF-programjukat. A pár napos látogatásból hosszabb idő lett és több francia kolléga (Jean Claude Rocaboy, Michel Roullet) megismertette és megtanította az alapvető asszisztált reprodukciós technikákat. 1992-ben kórházunk urológusa dr. Kovács József és Kanyó Katalin biológus-kémikus is francia barátainknál vált az in vitro fertilizáció elkötelezett hívévé. Normandiában francia barátainkkal közösen álmodtuk meg a Szent János Kórház Budai Meddőségi Központját. 1992. augusztus 11-én a Fővárosi Önkormányzat és a kórházvezetés anyagi és erkölcsi támogatásával és francia barátaink tervei, "know how" -ja alapján nyílt meg a meddőségi (IVF) , majd egy év múlva az andrológiai centrum. Az első öt páciens in vitro fertilizációs programjánál Michel Roullet biológus segített, itt a helyszínen. Ennek a szakmai, baráti segítségnek köszönhetően a megnyitás után 11 hónappal, 1993-ban megszületett az első három egészséges lombikbébi a Szent János Kórházban.

Eredményeink

1992. és 1996. között in vitro fertilizációs programunk a női eredetű meddőség esetében hozott átütő sikereket. A petevezetők elzárodásakor, hiányakor, vagy a peteérés zavarainál, az endometriózis externánál, a sikertelen homológ inszeminációs sorozatok után, az ismeretlen eredetű meddőségnél a tradicionális in vitro fertilizációt követően sok gyermek született. A férfi eredetű meddőség kezelésében, különösen annak súlyos eseteiben a gyógyszeres, műtéti kezelést követően szerényebbek voltak az IVF eredményei. 1996. áprilisában a belga Gordts professzornál végzett leuveni tréning után kezdtük el a férfi eredetű meddőség gyógyításában a petesejtbe adott spermium mikroinjekció (ICSI) alkalmazását. Gordts professzor embriológusa, Miet Vercruyssen laboratóriumunkban segédkezett az első 25 páciensnél. A siker nem maradt el és így 1997. januárjában megszületett az első ICSI-bébink .

1997. januárjában indult meg a petesejt-embriót védő tok , az ún. zóna pellucida elvékonyitása (mechanikus asszisztált hatching) mikromanipulációval azoknál a pácienseknél, akiknél korábban nem járt sikerrel az embrió beültetés. Az asszisztált hatchinget követően az első ilyen bébi 1997. októberében született.

1997 januárja óta programvezérelt fagyasztó rendszerrel rutinszerűen tudjuk tárolni az embrió transzferre nem kerülő embriókat ún. kryokonzerválást végzünk, valamint a spermiumok és hereszövet fagyasztását és tárolását is megoldottuk. 1997. tavaszán kezdtük el a férfi eredetű meddőség súlyos eseteiben, -ahol nincs spermium (azoospermia)- új programunkat. A mellékhere, illetve a here sebészi feltárása (MESA, TESE) után nyert kis mennyiségű anyagból spermiumokat, illetve spermatidokat izoláltunk és azokat az ICSI módszerrel a petesejtbe adtuk. Igy született meg 1998. februárjában az első TESE-ICSI bébi a Szent János Kórházban. 1997. őszén indítottuk új programunkat, a hereszövet, azaz a benne levő spermiumok fagyasztva tárolását, melynek célja az ismételt here biopsziák elkerülése. 1999. februárjában született meg az első magyarországi olyan bébi, aki a kriokonzervált hereszövetből kinyert spermium felhasználásával végzett ICSI-nek köszönheti létét.

A meddőség kezelésének hatékonyságát fokozza, hogy a házaspár kivizsgálása ugyanabban az épületben zajlik, vagyis ugyanaz a sperma-, hormonlaboratórium, műtőtraktus és munkacsoport látja el a gyermektelen házaspárokat. 1992. és 2000. között 2160 IVF kezelési ciklust követően 600 terhességből 744 gyermek született ( 24 % ikerterhesség) és még további 100 megszületése várható. 1998. februárjában Magyarországon elsőként bevezetésre került a lézer technika segítségével végzett asszisztált hatching (LAH).

1999. február 8-án vezettük be Magyarországon elsőként ,Gardner féle táptalajjal az embriók 4-5-6 napos tenyésztését, azon esetekben, akiknél megfelelő mennyiségű és minőségű megtermékenyült petesejt áll a rendelkezésünkre. Ez az ún. blasztociszta kultúra növeli a terhességi sikerarányt és azon belül csökkenti a többes terhességek létrejöttét.

Kivizsgálás

A házaspár előzetes telefonbejelentkezését követően történik az első beszélgetés, amikor az előzmények, korábbi leletek, zárójelentések megismerése után jelöljük ki az elvégzendő vizsgálatokat.

Vizsgálatok nőknél:

Általános orvosi és laboratóriumi vizsgálatok, HIV szűrés, EKG. Nőgyógyászati vizsgálat , cytológia, kolposzkópia, váladék és Chlamydia vizsgálat. Ciklus monitorizálás a 3. (szükség esetén 21.,24.) napon végzett hormon vizsgálatokkal és hüvelyi ultrahanggal. A petevezető átjárhatóságának megállapítására röntgen vizsgálatot végzünk, az ún. hiszteroszalpingográfiát (HSG ) a menzeszt követő napokban. Amennyiben hiszteroszkópia, vagy laparoszkópia szükséges, a pácienst kórházunk szülészeti osztályára irányítjuk. Szükség esetén a házaspár mindkét tagját genetikai vizsgálatra ( kariotipus meghatározás ) küldjük.

Vizsgálatok férfiaknál:

Általános orvosi vizsgálat, laboratóriumi vizsgálat, AIDS szűrés. Urológiai,-andrológiai vizsgálat. Szükség esetén ultrahang vizsgálat. Ondó (sperma) mikroszkópos vizsgálata legalább két alkalommal. Ondó bakteriológiai vizsgálata. Szükség esetén hormon vizsgálat.

A házaspár kivizsgálása minimum egy hónapot vesz igénybe. Utána értékelő, vagy ún. stimulációs megbeszélést tartunk, amikor a házaspárral megbeszéljük az eddigi eredményeket, illetve kezelési tervet készítünk.

Kezelés, beavatkozások

Gyógyszeres kezelés, ovuláció indukció (hormon terápia) Kontrollált petefészek stimuláció gyógyszerekkel és inszemináció a férj spermájával Tradicionális in vitro fertilizáció

Mikromanipulációs beavatkozások:

- Spermium mikroinjekció a petesejtbe (ICSI)
- Az embrió zóna pellucidájának elvékonyitása (Lézer Asszisztált Hatching)
- Heréből, mellékheréből sebészeti módszerrel nyert anyagból spermium felkeresés és a petesejtbe juttatás (TESE-ICSI, MESA-ICSI)
Hímivarsejt és hereszövet mélyfagyasztása és tárolása Embrió mélyfagyasztás és tárolás 5 napos embrió tenyésztés után végzett embrió transzfer ( Blasztociszta kultúra )

Információk

A Budai Meddőségi (IVF) Központban a különböző típusú beavatkozásokat előzetes kivizsgálás után ambulanter végezzük, vagyis a beavatkozás reggelén történik a felvétel és aznap késő délután, vagy este utasitásokkal ellátva, betegállományba vételi javaslattal hazabocsátjuk a a pácienst. Szövődmény esetén a páciens kórházunk szülészeti osztályán nyer elhelyezést. A centrum egy nagy, 1600 ágyas kórházba integrálódott külön osztályként működik és tevékenységét az ún. egy napos sebészeti tevékenységnek megfelelően fejti ki. Biztos hátteret jelentenek a páciensek számára kórházunk osztályai ( szülészet, urológia, sebészet, röntgen, belgyógyászat, radiológia, intenzív osztály, központi laboratórium, stb.) amelynek nemcsak a kivizsgálás folyamán, de bármilyen komplikáció elhárításában mögöttünk állnak.

 

A meddőség kezelését az 1997. évi CLIV. egészségügyi törvénynek és a népjóléti miniszter 49/1997.(XII.17.) és a 30/1998. (VI. 24.) NM rendeleteinek megfelelően végezzük, amelyek szabályozzák a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető meddőségkezelési eljárásokat. Ezek szerint szervezeten kívüli mesterséges megtermékenyítés csak orvosi javallat alapján végezhető. Az egészségbiztosító öt alkalommal finanszírozza a biztosított számára a szervezeten kívüli mesterséges megtermékenyítést, hacsak korábban ilyen beavatkozást követően nem született gyermeke. Az inszeminációt (spermium méhbe juttatását) hat alkalommal finanszírozza az OEP.

Centrumunk működését a közhasznú IVF MEDICAL ALAPÍTVÁNY támogatja. Az alapítvány a befolyt támogatásokból korszerű ultrahang készüléket , videó rendszert az embriók megtekintésére ,valamint fénymásolót vásárolt és bocsátott a Centrum rendelkezésére, az Önök sikeres kezelése érdekében. ( Számlaszám: HYPO Bank: 14020001-27614790-01000005 )

Páciens fogadás, konzultáció csak előzetes telefonmegbeszélés alapján.

A Budai Meddőségi, In Vitro Fertilizációs Központ a Szent János Kórház 9. épületének földszintjén található.

Budai Meddőségi és In Vitro Fertilizációs Központ:

Vezető:
Dr Konc János, szülész-nőgyógyász főorvos, az orvostudomány kandidátusa Vezető biológus:
Kanyó Katalin, biológus, kémikus

Cim: 1125 Budapest, XII. kerület Diósárok út 1.
Telefonszám: 4-58-45-79 4584-580
Fax: 4-58-46-54
E-mail:
janos.konc@mail.janoskorhaz.hu