Önök írták - 26.oldal

Irja meg nekünk kérdését, véleményét, javaslatát, támogatási szándékát, stb !

Kedves Doktor Ur!

Megint Onhoz fordulok tanacstalansagomban. Olyan problemarol irtam korabban, hogy ot eve allandoan a ciklus masodik feletol hol barnas, hol veres valadek tavozik belolem es az elmult ev masodik feleben ket vetelesem volt. Ezek utan megallapitottak, hogy magas a prolaktin szintem, 1500 feletti volt, februar ota szedem a bromokriptint (a masodik veteles december elejen volt), amire az elso honapban javulas latszott, a verezgetes csak a 24. napon kezdodott, viszont utana megint elkezdodotta 16. napon. Ezt kovetoen, a harmadik ciklusbal elkezdtem szedni egy Duphaston nevu gyogyszert is (dydrogesterone 10 mg), ha jol ertettem, a progeszteron potlasara (Franciaorszagban elek es nem beszelem meg tokeletesen a nyelvet). Ezt a 16. naptol a 25.-ig szedem este kettot. A bromokriptinbol akkor meg csak felet szedtem este. Ezutan sem lett jobb a helyzet, a 14. naptol verzes, 16.-tol a Duphaston (tehat mar anelkul is megint egy kicsivel hamarabb kezdodott el), majd igy a menses elott ket-harom nappal fokozatosan csokkent a verzes mennyisege, a menses elotti napon meg egyaltalan nem volt. Ennek a ciklusnak a 15. napjan, vagyis a Duph. elott meg, volt egy prolaktin teszt, az erteke 1427 volt. Ezt kovetoen a verzes, mert mar barnazgatasnak nem lehet nevezni, habar egy kisse elter a rendes mensestol, a 12. majd ebben a honapban mar a 11. napon jelentkezett, viszont hetfon volt meg egy prolaktin tesztem (15. nap a ciklusban), kevesebb, mint ket honappal az elozore es annak az eredmenye meg teljesen jo, 234 mUI/l. Akkor viszont mitol van ez az egyre hamarabb jelentkezo verzes? Ami a javulast mutatja, az egyedul a menses elotti egy nap, amikor nincs verzes, viszont a melleim se annyira erzekenyek, mint korabban voltak. Talalkozott mar hasonlo esettel. Most kertunk egy idopontot endokrinologiara, mert szeretnem kivizsgaltatni ezt az egeszet, az orvosom semmi mast nem nezet soha, csak a prolaktint, de azt se azon a napon, amit peldaul az onok oldalan is olvasok, hogy kellene. Ez viszont nem egy nogyagyasz-endokrinologus, ezert nem tudom, mit kellene tennem, megtartani mellette a nogyogyaszomat esetleg keresni egy masikat? Mar nem nagyon bizom meg benne es nagyon szeretnenk gyereket. Remelem, sikerult erthetoen leirnom mindent! Tehat a kerdesem az az, hogy mi a velemenye az egeszrol? Jo iranyba haladok-e a leirtak alapjan es hogy mitol lehet a verzes? Meg egy hozzafuznivalom lenne. Hallottam arrol, hogy a magas prolaktin szintet okozhatja egy trauma is. En kezdek arra gyanakodni, hogy ez allhat a hatterben. Ebben az esetben is van lehetoseg gyogyszeres kezelesre vagy itt csak a pszichologia segithetne? Koszonom elore is valaszat! Tisztelettel: Cs. B.

Tisztelt Asszonyom!

A most és a korábban leírtakból számomra úgy tűnik, hogy nõgyógyásza nem igazán ért a meddõségi, illetve hormonális problémákhoz. Ettõl õ még lehet kimondottan jó nõgyógyász más területen. Az endokrinológus sem tűnik jó ötletnek, mert õ meg nem nõgyógyász. Inkább kifejezetten meddõséggel foglalkozó nõgyógyászt kellene keresnie. Franciaországban ilyenbõl "Dunát lehetne rekeszteni", annyian vannak!
Üdvözlettel.
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

21 éves koromban mentem férjhez. Eleinte a körülmények miatt, de késõbb ezek megoldódása következtében vártuk a gyermekáldást, ami válásomig (2 évig) nem következett be. Nagyon sokat jártam a nõgyógyászomhoz, aki nagyon sok féle vizsgálatot hajtott rajtam végre. Az általános szűrés után hormonvizsgálat következett, majd hüvelyem pH értékét is megvizsgálta,végül peteérést stimulált, és a 12-13. napon ultrahanggal megnézte a tüszõk méretét. A 14. napon tüszõt repesztett injekcióval. Minden esetben 2 vagy 3 elég nagy tüszõim voltak 20 mm körüliek, és a repesztés is sikeresnek bizonyult. 3 sikertelen próbálkozás után kórházba kerültem petevezetékem átjárhatóságának vizsgálata miatt. Ezt laparoszkópiás módszerrel végezték, ahol kiderült,hogy egyik petevezetékem sem működött. A balt sikerült kitisztítani, de a jobb a fiziológiás befecskendezések hatására is összenõtt. Az utóbbit szintén egy kórházi röntgen alkalmával tudtam meg, amikor is nõgyógyászom arra volt kíváncsi, működik-e a kezelt petevezeték, de sajnálattal állapította meg, hogy nem. A beavatkozások után ismételten stimuláltunk kétszeri alkalommal is, de sajnos nem estem teherbe. A volt férjem is volt andrológiai vizsgálaton,de az eredmény negatív lett, ennek ellenére egyetlen egyszer sem jött össze a kívánt terhesség. Valószínű, hogy esetleg genetikailag nem fértünk össze? Mert már ilyenrõl is hallottam. Orgazmusa alkalmával mindig éreztem igen erõs csípõ érzést a hüvelyemben. Jelenleg 26 éves vagyok, és az új párommal szeretnénk gyereket. Sajnos a munkahelyemen rengeteget idegeskedtem, és idegeskedem. Emiatt 2 éve folyamatos pszichiátriai kezelés alatt állok. Jelenleg betegállományban vagyok. A gyermekáldás érdekében 1-2 hete elhagytam az antidepresszánsokat(Effectin, Rivotril). Néha most is elõjön az ideg, de nem olyan sokszor, és nem olyan mértékben, mint betegállományom elõtt. Az új partnerem esetében nem jön elõ a viszketõ érzés, csak attól félek, hogy ismét nem esem teherbe. Andrológiai szempontból a jelenlegi párommal is rendben van minden (korábbi vizsgálat eredménye)

Kedves Doktor Úr!

Nagyon szeretném megtudni van-e összefüggés az alkalmi idegeskedés és a teherbeesés között? Vagy a fent felsoroltak miatt nem jött eddig össze semmi a volt férjemmel? Várom mihamarabbi válaszát a következõ e-mail címre:

Tisztelt Asszonyom!

Az idegeskedés, rossz pszichés állapot lehet a terhesség elmaradásának oka, de ezt csak akkor szabadna ráfogni, ha egyéb ok nincs. Önnél kétszer is a petevezetékek elzáródását találták, nyitott petevezeték nélkül nem lehet teherbe esni. Éppen ezért érthetetlen a további két stimuláció az elvégzett vizsgálatok után. Ezek alapján úgy tűnik, hogy nõgyógyásza alapvetõen nincs tisztában a megtermékenyülés biológia folyamatával, mely nem szülész szakorvosi elvárás, hanem általános iskolai biológiai tananyag. Tehát elgondolgodtató, hogy érdemes-e továbbra is oda járnia!
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

18 hetes terhes vagyok és terhességem alatt eddig 6 alkalommal kellett ultrahang vizsgálatot végezni. Szülésig még valószínű lesz ilyen kötelezõ vizsgálat. Férjemmel gondolkodunk a 4D ultrahang vizsgálaton kb. a 25. héten és szeretném megkérdezni Öntõl, hogy nem ártunk-e a babának ezzel a sok ultrahangos vizsgálattal. Köszönettel: B.SZ.

Tisztelt Asszonyom!

Az ultrahng vizsgálatnak nincs magzatkárosító hatása.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor úr!

Köszönöm múltkori gyors válaszát! Még egy kérdéssel fordulnék Önhöz! Tavaly februárban találták meg nálam az endometriozist. Párommal jelenleg lombikkal próbálkozunk. Egy beültetésen vagyunk túl sikertelenül. Problémámra még egy orvos sem tudott választ adni. Elõször tavaly februárban vették észre, hogy mindkét mellembõl préselésre sárgás váladék folyik. Volt CT, emlõ citológia de mind negatív lett. A prolaktin szintem az alaphormonvizsgálaton szintén normális lett. A stimuláció alatta emelkedett kicsit, de akkor is csak napi fél Bromocriptyn-t kaptam, és a beültetés után nem kellet szednem, bár vérvétel nem volt. Azonban ez a váladékozás egyre erõsebb mostmár, és elõfordul, hogy préselés nélkül is elcseppen a mellem. Ön szerint ez mitõl lehet? Lehet köze az embrió megtapadásához? Van valamilyen vizsgálat, amit még ajánlott lehet elvégezni? Jelenleg, hogy ne legyen menstruációm, egy Provera nevű progeszteron készítményt kapok. 10 napja szedem. Lehet, hogy ettõl erõsödött a váladékozás? Elõre is köszönöm válaszát: C. T.

Tisztelt Asszonyom!

További hormonvizsgálatok alapján lehetne csak választ adni kérdéseire. A CT elégtelen vizgsálati módszer az agyalapi mirigy vizsgálatára, amennyiben hormonszintjei ezt indokolnák MRI lenne szükséges. Egyvalami bizonyos: nem a Provera okozza a tejfolyást.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

28 éves Hugomat tavaly méhen kívüli terhességgel operálták. Ma kapta meg májusi rákszűrésének eredményét, amin a következõ áll: "Kóros vagy neoplasztikus hámelváltozás". Pontosan mit jelent ez. Köszönettel: Sz.K.

Tisztelt Hölgyem!

A most talált elvátozásnak semmi köze nincs a tavalyi méhenkívüli terhességhez. A rákszűrés eredménye nem lett negatív, mely miatt további vizsgálatok szükségesek ennek hátterében álló betegség feltárására. Ez sokminden lehet az egyszerűbb gyulladástól kezdve a komolyabb hámelváltozásokig. Huga személyesen jelentkezzen nõgyógyásznál!
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor ÚR!

A párommal már több mint egy éve szeretnék gyereket. Tavaly abbahagytam a Novynette fogamzásgátlót. Utána 3 hónapig rendszeres volt a menstruációm. Tavaly juniusban PCO-t diagnosztizált az orvosom,de a műtétre csak novemberben került sor. Utána még mindig nem volt rendszeres a menstruáció, és orvosom tanácsára Menogom inekciót, majd tűszõrepesztõ inekciót kaptam,de igy sem sikerült a teherbeesés. Viszont rendszeres lett a menstruáció. Most spontán probálkozunk,de igy is nagyon nehezen lehet kiszámítani hogy mikor a legalkalmassabb az idõ a teherbeesésre, hiszen változoak a ciklusaim. Ön szerint mi a következõ lépés,ha egy-két hónapon belül nem sikerül teherbeesnem?? Tisztelettel:Lné

Tisztelt Asszonyom!

A megoldás a petefészek stimulációja és ennek ellenõrzése, tehát az, ami ideáig is történt. Remélem a párját is vizsgálták már....!
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelettel Mindenkinek!

Most találtam rá erre az oldalra és szeretnék kérdezni: Most lettem 32 éves, van két fiam (9 és 7)-teljesen rendes terhességgel és hüvelyi szüléssel.. Szeretnénk még gyermeket... egy éve elvesztettem egy 13. heti Turner-es babát... szeptemberben újból babát vártam, 13. héten egy sinus sagittalis trombózissal kórházba kerültem... Fraxiparinra a klinikai állapotom javult, de a kontroll MR az ellenkezõjét mutatta (határozottan). Lemondtam a babáról, azóta az MR (április) negatív lett, a genetikai vizsgálat heterozigóta Leyden-mutációt mutatott... Igaz lehet-e hogy évekig tartó erõs munkahelyi stresszel járhattam így, illetve ha a Syncumar után (idõvel) Fraxiparin mellett kézben tartható egy terhesség? (Szeretném a fiaimat felnevelni...) Náluk miért nem volt gond? Tisztelettel: V

Tisztelt Asszonyom!

Terhesség esetén Syncumar kezelés nem jön szóba, azonnal, sot még a terhesség létrejötte elott át kell állítani Fraxiparinra, mely mellet a terhesség nyugodtan kiviselheto. Szerencséje volt, hogy korábban nem alakult ki trombózis.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

51 éves vagyok. 2003. év augusztusában volt egy 17 napos mentstruációm, gondoltam ezzel sikerül bejezni, aztán a többi pontosan, rendben zajlott le. Elmúlt év decemberében rendellenes vérzés miatt kerültem kórházba, fraktionált curettaget végeztek. Hpt.: Hyperplasia gland. cystica endometrii. Norcolutot szedtem hat hónapig, ciklus 16-25-ig napi 2x1 tablettát. Az elsõ öt alkalommal óramű pontossággal jött meg a menstruációm, panaszmentesek voltak. A hatodik 17 nap késéssel jött meg, erõs torna után. 2005.január 14‑i UH-lelet: A méh leiomyomája, k.m.n.
Uterus mérete: 63x74 mm (corupusa) az uterus mellsõ falában fundusban 35x33 mm‑es myomagóc.
Endometrium vastagsága: 13 mm. Ovárium nagysága, szerkezete: bo‑i ov. 31x23 mm, 24 mm átmérõjű tüszõ, jobb oldali ov. 30x20 mm, norm. szek. A kismedencében kóros áramlás nem látható. Épnek tű õ húgyhólyag. Dg. Myoma corp. ut. 2005. június 06‑i UH-lelet: Uterus corpusa 63x64 mm. Endometrium vastagsága: 14 mm. Uterus mellsõ falában 40x38 mm átmérõjű myomagóc. Baloldali ovarium: 24x17 mm, jobboldali ovarium: 31x20 mm. Kismedencében egyéb kóros jelenleg nem látható. A kismedencében kóros áramlás nem látható. Épnek tűnõ húgyhólyag. Kezelõorvosom szeptemberben második curettaget javasol, majd a méh eltávolítását. Véleménye szerint a szövettani eredménytõl csoda nem várható, ilyen vastagságú endometrium esetében, a hyperplasia valószínűleg még fennáll. Szeretném megkérdezni, hogy reménykedhetek‑e ennyi idõsen egy eredményes hiszterószkópos endometrium ablatio-s beavatkozásban és megtarthatom‑e méhemet? Köszönettel és üdvözlettel!

Tisztelt Asszonyom!

A hyperplasiás nyálkahártyára jó megoldás a hiszteroszkópos endometrium ablatio. Önnek azonban növekedést mutató myomája is van, tehát nem biztos, hogy a kisebb beavatkozás a jó megoldás. Hagyatkozzon az Önt vizsgáló orvos véleményére.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

A párommal szertnénk gyermeket.Voltunk mindketten vizsgálaton, vettek tõlem vért és kiderült a prolaktin szintem magas 1530. Kaptam Bromocriptin tablettát 2,5 mg-ost napi egyet szedek. Nemcsak ez a probléma. PCO-m is van ezen kívül rendellenes a méh, ugyanis két különálló méhtest van közös "kijárattal". A mestruációm 34- 36 naponként jelentkezik. Egy hónapja mérem az ébredési hõmérsékletemet. Ön mit javasol milyen vizsgálatokat kellene elvégezni? El vagyok keseredve hogy ennyi probléma van velem. Válaszát elõre is köszönöm!

Tisztelt Asszonyom!

Véleményem szerint elõször rendbe kellene tenni és csak utána vállakozzon terhességre. Ilyen méh fejlõdési rendellenesség esetén a korai vetélés nagyon gyakori. Operatív hiszteroszkópiával (méhtükrözés) meg lehet szüntetni a rendellenességet, egyidejűleg elvégzett laparoszkópiával
(hastükrözés) meg lehet gyógyítani a PCO-t. Tehát semmiesetre sem a hõmérõzés a jó megoldás.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor úr!

Örömmel olvastam, hogy tanácsot tud adni, a hozzánk hasonló pároknak. A mi helyzetünk a következõ. Már kétszer estem át IVF kezelésen, sikertelenül. Az én leleteim jók. A hormonszintjeim is, és a kezelés során jól reagáltam a gyógyszerekre, mindkét alkalommal 7 petesejtet nyertek, amibõl 6 megtermékenyült. Elõször simán, de másodszor ICSI-kezeléssel. Elõször 3 db. 9 sejtes embriót ültettek be, másodszor 4 db. 6,10,12,10 sejtes embriót. Sajnos mindkétszer, még a vérvétel elõtt megjött a menstruációm. A férjem diagnózisa: primer sterilitas, hyperprolaktinaemia, andrológiai f. súly. Pozitív. Szombattól kezdem a 3. IVF-kezelést. A „természeten” kívül lehet-e oka a sikertelenségnek a rossz spermakép? Ha már megtermékenyíti a petesejtet min múlik a beágyazódás? Vállaljam most is a 4 embriót? Köszönettel: L.J

Tisztelt Asszonyom!

Az Ön által leírtakban semmi olyan konkrét lelet nem szerepel, mely alapján meg lehetne ítélni a sikertelenség okait. Egyébként általánosságban természetesen lehet a rossz spermakép a terhesség elmaradásának az oka. Arról nem beszélva, hogy fogalmam sincs, hogy mit is jelenthet az "andrológiai f. súly. Pozitív." Egyébként is az ilyen jellegű kérdésekere csak az Önt ellátó központban tudnak a lehetõ legjobb választ adni, hiszen ott állnak rendelkezésre kivizsgálási, illetve kezelési leleteik.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Örülök, hogy van mód a kérdezésre. A mi problémánk a következõ: két éve szeretnénk gyereket, eddig sikertelenül. A párom kivizsgálása során egy viszeret állapítottak meg, illetve egy streptococcus nevű törzset tenyésztettek ki az ondóból. A spermaszám: 16 mill/ml ,50% aktív. Az orvos egyenlõre Ceroximot írt fel, gondolom a fertõzés miatt. 2 hét múlva kell újra jelentkeznie. Ön szerint a viszér miatt egybõl a műtétet kellett volna javasolnia, hisz a meddõséget minden bizonnyal az okozhatja?
Tisztelettel: zs. !

Tisztelt Asszonyom!

A műtét elsõsorban azért indokolt, hogy a jelenlegi állapotnál ne alakuljon ki rosszabb helyzet. Eddigi leleteik alapján nem lehet nyilatkozni arról, hogy ez okozza-e a meddõséget, további mindkettejüket érintõ sokkal részletessebb kivizsgálásra van szükség.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Több mint 1 éve szeretnénk babát, eddig sajnos eredménytelenül. Nõgyógyászom elsõ lépésként férjem kivizsgálását javasolta, az urológus egy heresérvet állapított meg, ami kitapintható, de a spermavizsgálati eredmény még nem készült el. Talán ez a sérv is lehet a meddõség oka, de úgy gondolom, nálam sincs rendben v.mi: a fogamzásgátló tabletta szedése elõtt mindig rendszertelen volt a menstruációm, ezt csak a tabletta rendezte 1 éve hagytam abba, azóta 30-32 naponként megbetegszem, de idõnként elõtte is elkezdek már vérezgetni (szerencsére nem minden hónapban).Mérem a hõmet reggelente, a nõgyógyász szerint nincs minden hónapban peteérésem.(ha van kb a 20-22-dik napon). Kérdésem: érdemes lenne e nálam is elkezdeni a kivizsgálást, vagy elõbb várjuk meg amíg a férjemet „rendbeteszik”, milyen vizsgálatok ajánlottak, célszerű lenne-e egybõl egy meddõségi központhoz fordulni, ahol biztos szakszerűbb ellátást kapnánk (Nyugat-Dunántúlon lakunk). Tisztelettel: A.

Tisztelt Asszonyom!

Férje és az Ön kivizsgálás, renbetétele, optimálisan párhuzamosan kellene, hogy fusson. Nem értem azt sem, hogy miért nincs eredmény a spermavizsgálatról, azt ugyanis csak frissen lehet értékelni, tehát a vizsgálat napján meg kellett volna legyen. Azt hiszem sok fölösleges bosszúságtól és idõveszteségtõl kímélik meg magukat, ha meddõségi centrumban jelentkeznek.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Régebben is írtam már Önnek, amikor fogamzásgátló abbahagyása után egy év alatt sem állt helyre a mensesem, s így teherbe sem tudtam esni. Tavaly volt egy vetélésem, az elsõ Clostylbegites
hónapban összejött, de vetéléssel végzõdött, ott nem kaptam sárgatestpótlást. Az orvosom fél év "pihenõ" után végül is a következõ kezelést alkalmazta: Clostylbegit a ciklus elején 5 napon át 2 x 1 szem, amikor kiderült, hogy terhes vagyok ( második próbálkozásra jött össze ) azóta Duphaston tabletta napi 2 x 1 szem a 12. hétig. Voltam ultrahangon a 7. héten ( múlt héten ) minden rendben volt a szívműködés is jó volt. Barnás folyás egyáltalán nincsen. Több helyen
olvastam, hogy ilyen esetben a sárgatestpótlás hatékonyabb hüvelytabletta formájában, mint szájon át. Ön szerint ez a napi 2 db Duphaston gyógyszeres formában elegendõ a terhesség fenntartásához, vagy Ön nagyobb dózist alkalmazna? Abból nem lehet gond, hogy a ciklus második felében nem volt sárgatestpótlás, csak azóta mióta kiderült a terhesség? A sárgatesthormon csak a vérzéses vetéléstõl véd meg, vagy a méhen belüli elhalástól is? Orvosom azt mondta, hogy a 12. héten abba lehet hagyni a gyógyszert, de ekkor nem alakul már ki vetélés a hirtelen hormonszintcsökkenéstõl? Nem fokozatosan kellene abbahagyni? Elnézését kérem a sok kérdésért, de mivel volt már vetélés, s ez a baba sem simán érkezett, ezért nagyon sok kérdés , kétely merült fel bennem amit egy orvosnál az idõ szűkössége miatt nem lehet feltenni, ha rengeteg beteg vár még a sorára, s szeretném tudni ( mivel ön nagy szakember ebben a témában ) , hogy kezelõorvosom mindent megtesz-e amit tenni lehet? Elõre is köszönöm válaszait.
Tisztelettel:H.E.

Tisztelt Asszonyom!

Az igazán veszélyes idõszakon már túl van, mely annyit jelent, hogy amikor leginkább szükség lett volna a sárgatesthormon pótlásra, az az eddigi idõszak. Most úgy tűnik, hogy minden rendben van, tehát más gyógyszerre való áttérés, a dózis növelése mostmár felesleges. A jelenleg alkalmazott dózis nem olyan magas, hogy csak fokozatosan lehetne elhagyni.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

A múlt hét hétfõn volt egy méhen kívüli terhességet megszűntetõ laparoszkópiás műtétem. A műtétet követõ 7. napon jelentkezett (valószínűleg) a menstruációs vérzésem. Kérdésem az lenne, hogy ez normálisnak tekinthetõ-e. A kálváriát, amíg eljutottam a diagnózishoz, itt nem is szeretném részletezni, azon részben túl vagyok. A továbbiakban némi panasszal szeretnék élni a pszichés
hatások orvosi kezelése kapcsán. Az eset óta rettenetesen kétségbe vagyok esve amiatt, hogy nem lehet gyerekem; mi lesz, ha a másik petevezõtõmben is elakad és azt is el kell távolítani. Itt szeretném elmondani, hogy a lombik bébi számomra nem jelent megoldát, így az orvosok "megnyugtatása", mi szerint végsõ esetben ez a megoldás,számomra nem túl kedvezõ. Olvastam a British Medical Journal e témábanm írt, magyarul is megjelent, az interneten is olvasható cikkét. E szerint egyes országokban külön terápiás csoportok foglalkoznak az ilyen traumát átélt párokkal. Ezzel szemben a magyar kollega szerint az ilyen terhesség megszakadás - véleménye szerint - nem okoz olyan nagy traumát a nõknek, és az orvosok empátiás készsége e területen megfelelõen helyettesíti illetve megadja a szükséges támogatást. Itt szeretném elmondani, hogy egyéb terhesség megszakításon még nem estem át, de igenis nagyon nagy trauma ért, az esetet a gyerekem elvesztéseként élem meg, és jelen pillanatban fogalmam sincs, hogyan fogom tudni feldolgozni. Az orvosok annyit mondtak, reméljük a történelem nem ismétli önmagát, és a jobb petevezetékem kívülrõl teljesen éppnek tűnik. A következõ kérdésem: ha kívülrõl éppnek tűnik, az azt jelenti, hogy belül nincs elzáródás vagy szűkület? Egy ilyen laparoszkópiás műtét során teljes biztonsággal felmérhetõ, hogy a megmaradt petevezetõm teljesen egészséges? Még egy kérdésem lenne; azt olvastam, hogy a Chlamidia fertõzések sok eseben elõidézhetnek petevezetõ károsodást. Ha ennek a veszélye ilyen nagy, miért nem csinálnak minden nõnél chlamidia tesztet. Én hét éve rendszeresen járok nõgyógyászhoz, és soha ilyan tesztet nem csinálták, holott az orvosok szerint is tünetmentes fertõzés. A "régi" nõgyógyászom erre a kérdésemre az imént válaszolta, hogy azért nem, mert a tüneteim nem utaltak a chlamidia teszt szükségére. Akkor ez hogy van? Válaszát elõre is köszönöm.
ZA

Tisztelt Asszonyom!

A vérzés jelentkezése 7 nappal a műtét után normális, sõt így kell, hogy legyen. Az orvosok empátiás készségérõl írtakkal nem feltétlenül értek egyet, anélkül, hogy az Ön által említett tények valóságtartalmában kételkednék, én úgy gondolom, hogy ez mindíg egyéni adottság és rossz
tapasztalataiból azért nem szabadna általánosítani. Abban is igaza van, hogy egy kívűlrõl épnek tűnõ petevezetékben is lehet belülrõl szűkület, illetve el is lehet teljesen záródva. Egy méhenkívüli terhesség megoldása céljából végzett laparoszkópiánál a petevezeték állapotára vonatkozóan a megtekintésen kívül más vizsgálat nem végezhetõ, a késõbbiekben lehet, hogy
szükségessé válik. A Chlamidia fertõzés valóban okozhat petevezeték károsodást, valóban nagyon gyakran tünetmentes. Amennyiben orvosát "marasztalja" el kizárólag ennek a tesztnek a nem megtörténtével, kérem az egészségügyi vezetést, a mindenkori kormányokat, az Egészségbiztosítási
Pénztárat se hagyja ki ebbõl. Ugyanis ma Magyarországon a meddõségi betegeken kívűl a vizsgálat csak térítéskötelesen végezhetõ el. Nem mindenki tudja a kb 10.000 Ft-ba kerülõ vizsgálatot kifizetni.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor úr!

Az lenne a kérdésem, hogy adilmet tabletta szedése közben az Elevit tabletta szedhetõ-e gyidejűleg.
(férjemmel gyermeket szeretnénk, de a vérzésem rendszertelen, ezért ennek a szedését írta fel a kezelõorvosom 3 hónapig, de szeretném azért az elevit tabletta szedését is szeretném elkezdeni)
Köszönettel: B.Sz.

Tisztelt Asszonyom!

A két tabletta szedhetõ együtt.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!
23 éves vagyok. Egy éve szedem a Yadine fogamzásgátló tablettát. Az utóbbi idõben szúrós gyomorfájdalmat érzetem. Elmentem belgyogyászhoz, aki ultrahanggal megállapította, hogy epekövem van. A fogamzásgátló tablettára fogta, hogy az okozza az epekövet. Pedig meg sem kérdezte, hogy mit szedek. A májfunkcióm, pedig renbdben van. Mióta a Yadine-t szedem problémáim nincsennek a manstruációval. Görcseim elmultak, rövidebb ideig tart, kevesebb van. Kérdésem: tényleg okozhat a Yadine epekövet? A tájékoztató nem ir ilyen mellékhatást. Válaszát elõre is köszönöm.
Tisztelettel: B. H.

Tisztelt Hölgyem!

Epeköve bárkinek lehet, nincs egyértelmű adat arra voantkozóan, hogy a fogamzásgátló okozna epekövet.Szedje nyugodtan.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Kezdek kétségbe esni, kérem segítsen. 1 hónapig tartó Orgametril szedése után (abbahagytam), megjött a menstuációm, de a következõ menstruáció várat magára, (kb. 5-6 hete volt az elõzõ) spirálom van, ezért nem gondolnám, hogy terhes lennék. Kérdésem, mi a teendõ. Lehet, hogy a gyógyszer szedése miatt késik? Köszönöm gyors válaszát a vioka99@freemail.hu címemre.
Köszönettel: Hné

Tisztelt Asszonyom!

Vérzéskimaradásának okát csak vizsgálatokkal lehetne igazolni, tehát személyesen forduljon orvoshoz.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Régóta olvasom a cikkeit, tanácsait, és most szeretnék Öntõl segítséget kérni. 30 éves nõ vagyok, már több mint 2,5 éve szeretnénk kisbabát – eredménytelenül. Másfél év sikertelenség után kezdtük meg a kivizsgálásokat, úgy tűnt, velem minden rendben van. Tavaly februárban viszont kiderült, hogy férjemnek kevés spermája van. Ekkor clostyibegyt kúrát kezdett, amire azt mondták, legalább 3 hónap, mire eredménye lehet. Két hónappal késõbb viszont terhes lettem. Boldogságunk nem tartott sokáig, a 11. héten a baba elhalt. Ezután megismételtük a spermiogrammot, ami tökéletes lett. Nekem trombophilia vizsgálatot csináltak, mivel 3 éve tályog miatt kivették a lépemet, ezért véralvadási problémáim vannak, a vizsgálatok anticardiolipin pozitivitást mutattak ki. Azóta két sikertelen lombikprogramon vagyunk túl. Az elsõnél 2 petesejtbõl egy sem termékenyült meg, a másodiknál 7-bõl 2, de nagyon lassan osztódtak, 3 és 5 sejtesként kaptam õket vissza. Szeretnék most hosszabb szünetet kihagyni a következõ lombikig, mert a spontán babában jobban bízom. Nem hiszem el, hogy ha egyszer sikerült, nem sikerülhet még egyszer. A gondom viszont az, hogy a magzatelhalás után a peteérésem nem állt vissza rendesen. El kezd a tüszõ nõni minden hónapban, de 12-13mm-esen megáll. Elõzõ hónapban clostilbegytet szedtem (2x1 öt napon át), de attól sem nõttek rendesen. Összefüggésben lehet ez még a magzatelhalással? Milyen vizsgálatokat javasolna Doktor Úr? Mi állhat az elégtelen peteérés hátterében? Segítségét elõre is köszönöm! V.

Tisztelt Asszonyom!

A leírtak hormonális problémára utalnak, ez irányban már korábban nyilván történt kivizsgálás. Ezen eredmények ismerete nélkül sajnos nem tudom megítélni a sikertelenség okát. Mindenestere, ha mostanában ilyen vizsgálata nem volt, meg kellene ismételni! A magam, részérõl is úgy gondolom, hogy pillanatnyilag indokolatlan a lombikbébi programm, lehet, hogy egyszerűbb megoldás is van.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor Úr!

Elnézést, hogy ismét a problémámmal zavarom, csak annyit szeretnék reagálni, hogy nõgyógyászomról eddig úgy tudtam, jó szakember, pl. én is nála születtem, és eddig édesanyámnak, nekem és minden ismerõsünknek hatékony orvosi segítséget nyújtott. A múltkori levelemmel azért kerestem meg Önt, mert nekem is furcsának tűnt ez a "mezei" javaslat. Ha nem haragszik, lenne még pár kérdésem: -a menstruáció kezdõidõpontját ilyen barnás folyás esetén a folyás kezdete, vagy a vérzés kezdete jelenti? Tehát melyiktõl kell számolni a peteérés idõpontját, a kb. 21 napot, ha egyáltalán van peteeérés? Orvosom állítása szerint a barnás folyás is menstruáció. -a barnás folyás esetében hormonprobléma van? Ha igen, akkor azt csak gyógyszeres kezeléssel lehet megszünetni? -Tudna eseteleg ajnálani megbízható nõgyógyászt Bp.-en? Köszönettel, K.

Tisztelt Asszonyom!

A barnás folyás nem a menstruáció kezdete (általában), ez un sárgatestelégtelenségre utal, melynek több oka lehet. Értelemszerűen gyógyszeres kezelés csak kivizsgálás után lehetséges. A www.infertility.hu, illetve a www.oviklub.hu honlapon az ezzel foglalkozó orvosok elérhetõsége
megtalálható.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila

Tisztelt Doktor úr!

Erdélybôl írok,17 éves lány vagyok.13 éves koromtól van menstruációm. Eléggé rendszertelen volt már kezdettôl fogva. Tavaly novemberben nôgyógyászhoz fordultam,aki ultrahangos vizsgálat után megállapította, hogy policisztás mind a két petefészek,nagyon kicsi a méhem és valószínü,hogy nem volt még peteérésem.6hónapra 10mg-os duphaston és 2mg-os estradoil-os kezelést írt fel. Szerinte a duphaston befejezése után (,amit a menstruáció 15-dik napjától szedek 10 napon át) 3-4
napra kellene megjöjjön a menstruációm,de nekem minden hónapban megjött 1-2 nappal a kezelés befejezése elôtt és 2-3 napot tart. 6 hónapi kezelés után visszamentem és minden vizsgálat nékül ugyan-azt a kezelést javasolta további 6 hónapra. A kezelés ideje alatt nagyon megnôttek a melleim ,amelyek már elôtte is nagyok voltak. Folytassam-e ezt a kezelést még 6 hónapon át? Segít-e a méh növekedésében, elôidéz-e peteérést ? Segít-e ez a kezelés abban ,ha késôbb gyereket szeretnék ne legyenek problémáim vagy csak a menstruációt szabályozza ? Válaszát elôre is köszönöm.
Tisztelettel A.I.

Tisztelt Hölgyem!

Hormonpótló kezelésre szükség van, de ez a betegségét nem gyógyítja meg, csak a ciklusát állítja be, illetve a méh sorvadását lehet vele megelõzni. A gyógyszerek, amiket használt ilyen célra használhatók, de a legegyszerűbb megoldás inkább egy fogamzásgátló tabletta szedése lenne, egészen a kívánt terhesség idõpontjáig.
Üdvözlettel:
Dr.Török Attila